Podsumowanie XIX Regionalnego Konkursu Recytatorskiego
i Poetyckiego im. Jerzego Hordyńskiego
„...Strofa najbardziej smutna zamienia się w radość. Na tym polega magia słów” („Festyn”. Ars poetica). To motto XIX Regionalnego Konkursu Recytatorskiego i Poetyckiego im. Jerzego Hordyńskiego, którego uroczyste posumowanie odbyło się 22 października br. w Centrum Kultury i Promocji. W konkursie objętym Patronatem Honorowym przez Wojewodę Podkarpackiego, Podkarpackiego Kuratora Oświaty, Starostę Jarosławskiego oraz „Gazetę Jarosławską” w kategoriach recytacji, poezji śpiewanej oraz twórczości własnej uczestniczyło 37 osób z 14 szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz instytucji. Laureaci pierwszych miejsc jako główne trofeum otrzymali okolicznościowe statuetki ufundowane przez Starostę Jarosławskiego, Burmistrza Miasta Jarosławia, Fundację Pomocy Edukacyjnej dla Dzieci i Młodzieży im. Heleny i Tadeusza Zielińskich w Jarosławiu, a których autorem i wykonawcą według własnego projektu jest jarosławski artysta rzeźbiarz p. Dariusz Jasiewicz. Komisje oceniające przyznały:
- W kategorii recytacje – szkoły podstawowe – pierwsze miejsce Annie Przybyło ze Szkoły Podstawowej Sióstr Niepokalanek im. bł. Marceliny Darowskiej w Jarosławiu, drugie miejscem Julii Magryś ze Szkoły Podstawowej Nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi w Jarosławiu, dwa trzecie miejsca przyznano dla Amelii Stefanowskiej ze Szkoły Podstawowej Nr 6 im. ks. Piotra Skargi w Jarosławiu i Emilii Markowicz ze Szkoły Podstawowej Nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi w Jarosławiu. Wyróżnienie przyznano Agacie Osip ze Szkoły Podstawowej Nr 15 im. Adama Mickiewicza w Przemyślu.
- W kategorii recytacje – szkoły ponadpodstawowe – pierwsze miejsce Natalii Kołcz z Publicznego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Anny Jenke w Jarosławiu, drugie miejsce Zofii Duszko z Zespołu Szkół Drogowo-Geodezyjnych i Licealnych im. Augusta Witkowskiego w Jarosławiu, trzecie miejsce Barbarze Lewandowskiej z Publicznego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Anny Jenke w Jarosławiu Wyróżnienia przyznano Julii Wygnaniec z Publicznego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Anny Jenke w Jarosławiu, Adriannie Mnich z Zespołu Szkół Spożywczych, Chemicznych i Ogólnokształcących im. Marii Curie-Skłodowskiej w Jarosławiu, Igorowi Kołodziejowi z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha w Jarosławiu.
- W kategorii poezji śpiewanej – szkoły ponadpodstawowe – nagrodę przyznano Natalii Stachurskiej z Zespołu Szkół Drogowo-Geodezyjnych i Licealnych im. Augusta Witkowskiego w Jarosławiu.
- W kategorii twórczość własna - szkoły podstawowe komisja przyznała pierwsze miejsce za wiersz pt „Szukam siebie”- autorem jest Karol Kozar ze Szkoły Podstawowej Nr 6 im. ks. Piotra Skargi w Jarosławiu, dwa drugie miejsca za wiersz pt „Psota u Totolota” - autor Maciej Skiba ze Szkoły Podstawowej Nr 6 im. ks. Piotra Skargi w Jarosławiu oraz za wiersz pt „Kreacje jesieni” – autor Łucja Maliga ze Szkoły Podstawowej Nr 7 im. ks. Stanisława Staszica w Jarosławiu, trzecie miejsce za wiersz * * * /Przyszła nocą/ - autor Kamila Dzimira ze Szkoły Podstawowej Nr 6 im. ks. Piotra Skargi w Jarosławiu. Wyróżniono wiersze: „Moje życie” – autor Anna Przybyło ze Szkoły Podstawowej Sióstr Niepokalanek im. bł. Marceliny Darowskiej w Jarosławiu, „Jeż” – autor Natan Żołyniak ze Szkoły Podstawowej Sióstr Niepokalanek im. bł. Marceliny Darowskiej w Jarosławiu.
- W kategorii twórczość własna - szkoły ponadpodstawowe komisja przyznała pierwsze miejsce za wiersze pt „Małomówna” i „Berek” – autor Lidia Wiśniewska z Jarosławskiego Ośrodka Kultury i Sztuki, dwa drugie miejsca za wiersz pt „Jesteś moją katharsis” - autor Jakub Przystasz z I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu oraz za wiersz pt „Łańcuch przeżyć” - autor Paulina Pankiewicz z Publicznego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. bł. Anny Jenke w Jarosławiu, trzecie miejsce za wiersz pt „Jesień” - autor Alicja Bednarz z Publicznego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. bł. Anny Jenke w Jarosławiu.
- W kategorii twórczość własna osób dorosłych nagrodzono wiersze pt * * * /Apollo niesprawiedliwy/ i „Do książek bliżej…” - autor Krzysztof Kubaszek, godło „Dąb”.
Nagrodzeni i wyróżnieni laureaci otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez organizatorów oraz tomiki z własną twórczością poetycką przekazane przez p. Teresę Parynę, której wiersze jako drugiego poety konkursu były recytowane przez uczestników. Ponadto wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy z potwierdzeniem zdobycia nagrody lub udziału w konkursie, upominki w postaci zestawu widokówek „Jarosław na starej pocztówce” ufundowane przez SMJ. Za wspieranie idei Konkursu, którego celem jest popularyzacja dorobku artystycznego Jarosławskiego Poety oraz twórczej aktywności uczniów Podziękowania w formie dyplomu otrzymali nauczyciele przygotowujący młodzież.
Tematyka patriotyczna w twórczości Jerzego Hordyńskiego przebija się w jego wierszach pisanych i w kraju, i potem na obczyźnie. Po ciężkich osobistych przeżyciach - okresu konspiracyjnej nauki, walki z okupantem oraz czasu walki o życie na nieludzkiej ziemi, poruszał tematy dobra i zła, śmierci, pokoju i wojny. Również podczas tegorocznej edycji została przyznana nagroda za wykonanie wiersza patriotycznego J. H., po raz pierwszy jako fundacja im. Antoniego Marii Krausa, inicjatora tego konkursu i wyróżnienia. Otrzymała ją Emilia Markowicz ze Szkoły Podstawowej Nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi w Jarosławiu za recytację wiersza pt „Muzom w czas wojny”.
Wyróżniającym się akcentem tej imprezy była wystawa akwarel pani Paryny. Stowarzyszenie w dowód wdzięczności za przyjęcie zaproszenia i przyłączenie się do popularyzacji twórczości J. Hordyńskiego, udostępniając swój dorobek poetycki do wspólnej prezentacji, nagrodziło Poetkę Honorową Statuetką im. Jerzego Hordyńskiego.
Organizatorzy konkursu, który na stałe wpisał sie w kalendarz imprez naszego miasta, tj. Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia, Burmistrz Miasta Jarosławia, Miejska Biblioteka Publiczna im. Aleksandra Fredry w Jarosławiu, Jarosławski Ośrodek Kultury i Sztuki, Centrum Kultury i Promocji dziękują uczestnikom za zainteresowanie tą formą uczestnictwa w kulturze oraz gratulują nagrodzonym i wyróżnionym. |